Follow Soccer24’s coverage of African World Cup qualifiers (11 Nov – 17 Nov)

First-leg

Wednesday 11 November

Mozambique 1-0 Gabon
Scorer: Helder Pelembe 52

Soudan 0-1 Zambia
Scorer: Winston Kalengo 27

Thursday 12 November

Burundi 2-3 DR Congo
Scorers: Cedric Amissi 38, 83 / Yannick Bolasie 5, Ndombe Muble 86, 88

Namibia 0-1 Guinea
Scorer: Naby Keita 28

Benin 2-1 Burkina Faso
Scorers: Stephane Sessegnon 46pen, Bello Issiaka Babatounde 86 / Prejuce Nakoulma 51

Togo 0-1 Uganda
Scorers: Farouk Miya 39

Morocco 2-0 Equatorial Guinea
Scorers: Youssef El Arabi 30, Yacine Bammou 66

Friday 13 November
Madagascar 2-2 Senegal
Scorers: Andriatsima 27, Rakotoharimalala 57 / Konate 70, Mane 80

Comoros 0-0 Ghana

Kenya 1-0 Cap Verde
Scorers: Michael Olunga 9

Libya 1-0 Rwanda
Scorer(s): Faical Al Badri (pen.) 48

Angola 1-3 South Africa
Scorers: Gerson 3 / Tokelo Rantie 11, Thamsanqa Gabuza 21, Andile Jali (pen.) 82

Niger 0-3 Cameroon
Scorer(s): Stephane M’Bia 36, Vincent Aboubakar 39, Edgar Salli 40

Liberia 0-1 Côte d’Ivoire
Scorer(s): Gohi Bi Cyriac 44

Mauritania 1-2 Tunisia
Scorer(s): Oumar N’Diaye 22 / Wahbi Khzri 61, Yassine Chikhaoui 68

Swaziland 0-0 Nigeria

Saturday 14 November

Ethiopia 3-4 Congo
Scorers: Kebede 41, Fikadu 82, Godo 90 / Bifouma 43, Ondama 63, N’Dinga 75, Binguila 81

Tanzania 2-2 Algeria
Scorers: Maguli 44, Samata 55 / Slimani 71, 75

Chad 1-0 Egypt
Scorers: Ndouasel 74

Botswana 2-1 Mali
Scorers: Gadibolae 15, Mogorosi 25 / Samba Sow 56

Second-leg

Saturday 14 November

Gabon 1-0 Mozambique (4-3 on penalties)
Scorers: Malick Evouna 2
Gabon reach the group stage after beating Mozambique 4-3 on penalties

Sunday 15 November

Uganda 3-0 Togo
Scorers: Geoffrey Massa 4, Farouk Miya 41,45

Zambia 2-0 Sudan
Scorers: Lubambo Musonda 59, Winston Kalengo 81

DR Congo 2-2 Burundi
Jordan N’Kololo 19, Fabrice N’Sakala 77 / Dieumerci Mbokani28 (og), Fiston Abdul Razak 89

Equatorial Guinea 1-0 Morocco
Scorer: Rui 15
18:00 Guinea vs Namibia

Tuesday 17 November

13:30 Rwanda vs Libya
14:00 Cameroon vs Niger
14:30 Congo vs Ethiopia
15:00 Ghana vs Comoros
15:00 Nigeria vs Swaziland
16:30 Egypt vs Chad
17:00 Tunisia vs Mauritania
17:00 South Africa vs Angola
17:00 Côte d’Ivoire vs Liberia
18:00 Burkina Faso vs Benin
18:15 Algeria vs Tanzania
19:00 Mali vs Botswana
19:00 Cap Verde vs Kenya
19:00 Senegal vs Madagascar

.)

 

Comments

comments